Potencja

Czy antykoncepcja hormonalna jest skuteczna w zapobieganiu ciąży?

Czy antykoncepcja hormonalna jest skuteczna w zapobieganiu ciąży?

Antykoncepcja hormonalna uważana jest za jedną z najskuteczniejszych form zapobiegania ciąży. Jednocześnie ma dość dużo przeciwników, którzy podkreślają, iż może ona wywoływać sporo efektów ubocznych. Podstawową zasadą antykoncepcji hormonalnej jest utrzymywanie w organizmie określonego stężenia dostarczanych hormonów. Dzięki temu ryzyko zajścia w ciążę przez kobietę jest ograniczone absolutnie do minimum. Hormony zawierają nie tylko tabletki, ale również spirale, krążki dopochwowe i plastry. Do tej pory naukowcy nie wprowadzili jeszcze antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn, jednak prace nad jej stworzeniem nieustannie trwają. 

Antykoncepcja hormonalna – skuteczna metoda zapobiegania ciąży

Specjaliści podkreślają, że antykoncepcja hormonalna to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Aby tak się stało, kobieta musi jednak pamiętać o spełnieniu kilku niezwykle istotnych warunków. Odpowiednie stosowanie środków hormonalnych jest kluczem do tego, aby nie doszło do zapłodnienia. Warto również wiedzieć o tym, że antykoncepcja hormonalna może powodować występowanie różnorakich skutków ubocznych. Z tego względu tak ważne jest, aby kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną wykonywały systematycznie badania. Dzięki temu lekarz ma pewność, że zastosowana metoda zapobiegania ciąży nie wpływa w negatywny sposób na daną pacjentkę.

Na czym dokładnie polega antykoncepcja hormonalna?

Antykoncepcja hormonalna oparta jest przede wszystkim na hormonach, które są dostarczane do organizmu kobiety. Są to hormony syntetyczne, czyli wyprodukowane w laboratorium. Warto wiedzieć, że sposób ich działania jest w zasadzie identyczny do tych, które w sposób naturalny produkuje kobiecy organizm. Zwiększenie dawek określonych hormonów w trakcie cyklu miesięcznego powoduje, że ryzyko zapłodnienia zostaje zmniejszone praktycznie do zera. Z racji tego, iż tabletki antykoncepcyjne wywołują nienaturalny stan organizmu, ich zażywanie może wiązać się z występowaniem określonych efektów ubocznych.

Badania pokazały, że największą skuteczność daje połączenie dwóch hormonów: progesteronu oraz estrogenu. Na rynku można również zaopatrzyć się w wiele tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych, jednak nie gwarantują one tak dużego zabezpieczenia jak te dwuskładnikowe. Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe są zalecane zwłaszcza tym paniom, które odczuwały wcześniej dyskomfort z powodu przyjmowania preparatu dwuskładnikowego bądź tym, które z różnych względów nie mogą przyjmować estrogenów.

Antykoncepcja hormonalna to nie tylko tabletki

Warto wiedzieć, że wśród dostępnych metod antykoncepcji hormonalnej wyróżnia się nie tylko tabletki antykoncepcyjne. W aptekach można również zaopatrzyć się w plastry uwalniające określone związki w sposób bezpośredni do organizmu. Ich niewątpliwym atutem jest fakt, iż w znacznie mniejszym stopniu oddziałują na wątrobę. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę także z tego, że hormony wywierają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Oznacza to, że zasięg oraz charakter efektów ubocznych u każdej kobiety może być zupełnie inny.