Potencja

Uzależnienie od cyberseksu zagrożeniem dla zdrowia seksualnego

Uzależnienie od cyberseksu zagrożeniem dla zdrowia seksualnego

Uzależnienie od cyberseksu to jeden z rodzajów uzależnienia internetowego, które określane jest, jako nieodparta chęć odwiedzania stron pornograficznych i angażowania się w cyberseks. Stanowi to ogromne zagrożenie dla osób uzależnionych a nawet ich rodzin. Małżeństwo, relacje rodzic-dziecko i bliskie przyjaźnie są głównymi ofiarami uzależnienia cyberseksu. Czas spędzony z prawdziwymi ludźmi często staje się krótszy niż czas spędzony w towarzystwie komputera. Na początku zamiast robić zwykłe rzeczy, takie jak pranie, sprzątanie, spędzanie czasu z rodziną, wspólne spacery, zakupy, ludzie siedzą przed kamerkami internetowymi.

Uzależnienie od cyberseksu – co to jest?

Z biegiem czasu osoba uzależniona od cyberseksu staje się zgorzkniała i próbuje bronić się przed każdym, kto próbuje ograniczyć korzystanie z Internetu. Na przykład takie standardowe zwroty jak po prostu odpoczywam, nie przeszkadzaj to oznaka utrwalonego nałogu. Wreszcie, podobnie jak alkoholicy, którzy ukrywają potrzebę picia alkoholu, ludzie zaczynają kłamać na temat czasu spędzanego w Internecie. Wszystko to prędzej czy później podkopuje bliskie relacje wśród partnerów. Uzależniony zaczyna mieć coraz więcej znajomych w Internecie. W większości przypadków czatowanie ze znajomymi online jest bardzo ekscytujące i często prowadzi do intymnych rozmów. Cyberseks i rozmowy przedstawiane są, jako nieszkodliwa rozrywka. Mimo całej pozornej nieszkodliwości, taka rozrywka pozostawia niewiele czasu na komunikację z prawdziwymi ludźmi. Wreszcie, uzależnieni nadal emocjonalnie zrywają swoje relacje z prawdziwymi ludźmi i coraz bardziej świadomie zanurzają się w wirtualnym świecie.

Specyfika Internetu, jako medium komunikacyjnego stwarza bardzo atrakcyjne warunki do uprawiania seksu wirtualnego oraz przesłanki do powstania uzależnienia od tej atrakcyjności. Po pierwsze, anonimowość komunikacji elektronicznej pozwala wielu osobom potajemnie odwiedzać erotyczne czaty bez obawy, że zostaną rozpoznani lub przyłapani przez małżonka. Dzięki anonimowości miejsce zamieszkania, praca i lokalizacja są tajne, czego nie można prześledzić, nawet, jeśli jest to pożądane. To właśnie anonimowość wysyłanych wiadomości może być pierwszym krokiem do pojawienia się cyber-uzależnienia. Bardzo szybko niewinne rozmowy mogą przekształcić się w emocjonalne rozmowy, które przeradzają się w wirtualne oszustwo. Seks z partnerką nie smakuje już tak bardzo jak kiedyś, nie ma doznań które zostały odkryte online. Niektórzy mężczyźni odczuwają nawet osłabienie wzwodu podczas relacji intymnych ze swoją stałą partnerką.

Główne cechy osób uzależnionych cyberseksualnie

Charakterystyczne cechy osób uzależnionych cyberseksualnie:

  • Zmiany we wzorcach snu – czaty i inne miejsca spotkań w wirtualnym świecie ożywają się bliżej nocy, więc uzależniony od cyberseksu musi zostać do późna, aby wziąć w tym udział. Często tacy ludzie kładą się spać rano.
  • Potrzeba zachowania tajemnicy – przede wszystkim przejawia się to w próbach zorganizowania tajemnicy wokół komputera i informacji. Komputer  przenoszony jest w najdalszy róg pokoju lub zamykany na klucz, a także zmieniane są hasła.
  • Oczywiste kłamstwo – może to obejmować takie rzeczy jak ukrywanie ilości czasu spędzanego przy komputerze w środowisku internetowym, ukrywanie rachunków telefonicznych za połączenia z cyber-miłośnikami i kłamstwo na temat konieczności korzystania z Internetu w dużym stopniu. Uzależniony od cyberseksu również musi kłamać, aby ukryć swoje wirtualne połączenia.

Niektórzy eksperci zauważają również utratę zainteresowania seksem albo też zbyt duże zainteresowanie i przybierania na sile wypaczonych form i treści. Z czasem osoba przestaje reagować na zwykłe, nawykowe bodźce seksualne, ponieważ rozwija inne, przeważnie perwersyjne wyobrażenia o seksie. A ponieważ w prawdziwym życiu zaspokojenie takich pragnień jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe, osoba uzależniona cyberseksualnie może je tylko wcielić w życie w cyberprzestrzeni. Pełnią swoje obowiązki jak jakiś rytuał bez żadnego zainteresowania.